Ambrožova ulice, která je spojnicí ulic V Lipkách a Nerudovy, nese svůj název nepřetržitě od roku 1939. Pojmenována byla podle místního husitského kněze a radikálního stoupence myšlenek nápravy…
Tato ulice spojuje Dlouhou ulici a náměstíčko Na Hradě s ulicemi Tomkovou a V Kopečku (průchodem mezi domy čp. 89 a čp. 163, kterému se říkalo „myší díra“). Od 18. století byla nazývána Seminářskou…
Franušova ulice je jednou z nejmenších královéhradeckých veřejných prostor, která je de facto cestou z Velkého náměstí k Bílé věži a do Rokitanského ulice a svůj název nese od roku 1896. Pojmenována…
Původně byl v těchto místech vybudován pouze farní kostel Zvěstování Panny Marie, a to před rokem 1359, který měl kolem sebe umístěn hřbitov. Již za Viléma z Pernštejna pak bylo rozhodnuto, že bude…
Tato místa podél zbytku městské strúhy a za zadní částí městské radnice vystřídala za staletí své existence mnoho rozličných pojmenování. Poprvé jsou nazývána jako "U císařského mlýna", a to v roce…
Tento uměle vytvořený tok nesl v rámci staletí řadu pojmenování - Pernštejnská, Císařská či Městská strúha. Existovaly však i další varianty - "Strúha", "Halda", "Císařský náhon" či "řeka skrze město…
Tento prostor býval původně součástí sousedních ulic Rokitanského a Karla Tomana. K oficiálnímu přerodu na Děkanské náměstí došlo nejprve roku 1896 a posléze bylo takto opětovně pojmenováno až v roce…
Původně se jednalo o vedlejší cestu z jihozápadního cípu Velkého náměstí kolem dnešní katedrály sv. Ducha, fary a školy k Soukenické fortně (Kozí brance, Kozince, jako fortna připomínána ještě roku…
Tato malebná a rázovitá ulice s podsíněmi, již od středověku vedoucí z Plátenického rynečku (dřívější Svatojánské náměstí a dnes součást ulice V Kopečku) kolem zadního traktu radnice k Bílé věži,…
Stejně jako většina ulic v této části Pražského Předměstí vznikla Hálkova ulice na místě bývalých polí, která spolu s přilehlými loukami nahradila v 18. století řadu zrušených slepých labských ramen…