Tento kostel byl již v dobách předhusitských uváděn jako farní a roku 1350 náležel pod královéhradecký dekanát a archidiakonát. Zdejší plebán uváděl v letech 1359 a 1365 plebána v Býšti. V letech…
První zmínka o tomto kostele pochází z roku 1350, kdy byl odstoupen k litomyšlskému biskupství pod jménem „Hostetyn“ (rok předtím byla osada nazývána jako „Tyczmanivilla“, o rok později „Hostestin“).…
Zdejší kraj je známý těžbou a zpracováním vápence, a to již od 19. století, kdy zde vznikly první vápenky. Přímo v Závratci měla první vápenka se šachtovou pecí Pacoldova systému vzniknout kolem roku…
Pokud bychom důvod k zapsání nějakého kříže, božích muk nebo sloupu považovali jen dobu vzniku, byl by to kritérium značně omezené. Ačkoliv povětšinou když už je podobné dílko starší než nějakých 250…
Tento 13,53 km dlouhý potok s povodím přes 30,79 km2, někdy nazývaný též jako Hustířanský potok, pramení v lese mezi Dubencem a Libotovem, odkud jeho tok pokračuje k jihu údolím Lánské skály do…
Počátky tohoto, přibližně 4,3 km dlouhého vodního toku můžeme nalézt v zalesněné stráni pod Javorkou, odkud teče malebným údolíčkem nejprve jihozápadním a pak západním směrem k lokalitě "Na ostrově",…
Původně se v obci žádná sakrální stavba nenacházela, ani malá kaplička, což můžeme vidět jak z I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783, tak z indikační skici…
Když uvidíme v okolí této pardubické městské části zbytky zdejších dubin, tak nemusíme dlouho bádat, proč obdržela toto pojmenování. V díle prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich…
Málokdo, kdo dnes prochází nebo projíždí od Seče 36 m dlouhým tunelem na těleso 42 m vysoké a 165 m dlouhé hráze zdejší přehrady, tak ví o tom, že se vlastně pohybuje pod zříceninou hradu Vildštejna,…
Podle dobových záznamů by měla pocházet první zmínka o zdejším kostele již z let 1136-1137, kdy byla kompletně nepohyblivá žena v Běstvině, jejíž bratr byl farářem tamního kostela, uzdravena na…