Při loňské procházce městem se nám – krom jiného, velmi zalíbila i tato ulice. Především její prostřední část, v níž se komunikace rozšiřuje na malý čtvercový ryneček obklopený malebnými měšťanskými…
Již ve 14. století býval tento kostel farním a opatřený vlastním plebánem, což dokazuje zmínka v popisu pražské diecéze z let 1344-1350. 19. prosince 1362 byl za metličanského plebána dosazen…
Dnes je tato lokalita nazývána jako návesní, ale dříve se nacházela přímo mimo obec, což můžeme vidět jak z I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http:/…
Jak již sám název napovídá, tak jde o krajinu podél toku Labe, která tvoří skrz město jakýsi zelený pás luk a lužních hájů spolu se slepými rameny výše jmenovaného toku, a to od Kunětic, Počapel a…
V těchto místech se měl údajně nacházet minoritský klášter, který byl vybudován na přelomu 13. a 14. století a zanikl za husitských válek v roce 1421. Po jeho rozboření byl materiál z něj využit na…
Vedle staré cesty stoupající k obci Koclířov-Hřebeč se nachází skalní stěny. Podle pověsti se z nich měl v době třicetileté války zřítit švédský jezdecký oddíl, který prchal před císařským vojskem.…
Své jméno měla ves obdržet podle svého bájného zakladatele Střezaty, o čemž hovoří prof. Antonín Profous ve svém díle "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. IV. díl. S-Ž":…
Tato lokalita, o níž se ve známém dobovém pořekadle hovořilo, že se zde má kupovat zelí a cihly, byla osídlena již v době kamenné, což dokazuje nález broušených nástrojů a přeslenu z období kultury s…
Již v roce 1602 se v obci nacházela partikulární škola, na níž působili učitelé, kteří byli vysíláni přímo z Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1684 byl zdejším kantorem Mikuláš Kapsář. Takových škol…